O projektu

Přírůstek propaguje zahradničení, zahrádkaření a všelijaké podivínství založené na vztahu se zemí, půdou, krajinou a přírodou. Šíří rostliny skrz webovou síť a obohacuje tak jejich v tomto směru běžné a podivuhodné dovednosti (rozšiřování díky větru, vodě, působením gravitace, povrchem těla zvířat nebo třeba skrz jejich trávicí trakty).


Umožňuje vyhledávat zdroje rostlin v blízkém i vzdáleném okolí, získávat je od dalších lidí výměnou, darem, nákupem nebo naopak nabízet i prodávat vlastní přebytky. Nadúroda ovoce, zeleniny, bylin či květin najde další využití u těch, kterým se zrovna neurodilo nebo nemají prostor na vlastní pěstování. Některé staré a mizející regionální druhy a odrůdy se mohou vracet znovu do života. Dlouhodobě pak přírůstek usiluje o záchranu rostlin ze zahrad a míst, která mají projít přestavbou nebo být rušeny a měnit svou funkci. Máte-li takovou zahradu nebo pozemek a rádi byste zachránili místní flóru, dejte nám vědět na info@prirustek.cz. Plánujeme nacházet ve veřejném prostoru, školách, školkách, neziskových organizacích a podobných místech prostor pro další život zachráněných rostlin.

Přírůstek chce pěstovat soběstačnost, lokálnost, sdílení, tradice a udržitelnější způsob života a zároveň zmírňovat konzum a plýtvání. Navazování vztahů, šíření informací, věcí, dovedností i radosti je pak přirozeným obohacením, které ho doprovází.


PŘÍRŮSTEK vznikl sám. Už dávno. Příroda ho používá odjakživa. Jinak zpravidla potřebuje na pomoc jen vykonavatele své rostoucí vůle - souseda, babičku, známého, kolegyni, zapáleného zahrádkáře – aby se mohl šířit dál za obzory zahrad, dvorků, balkonů a políček. Náš přírůstek se převlékl do současných šatů a ze zahradní půdy se pokouší zakořenit v nekonečné síti internetu. Vytváří tak novou síť v reálném životě a propojuje hledající nadšence.


Založila jsem PŘÍRŮSTEK proto, že se mi zdálo základní a přirozené sdílet a vyměňovat všechno, co roste, dá se zasít, sklidit a zužitkovat. Protože rostliny mají úžasné schopnosti, vytváří přebytky a dělají radost dalším. Jsou chvíle, kdy bláznivě sháním nový domov stovce křehkých vypěstovaných sazeniček. Jindy obcházím zahrady v periferii a sbírám ovoce spadlé za plot, abych na něm vyzkoušela nové recepty. Rozbujelou mátu vyháním ze záhonu nebo pátrám po další trvalce do sbírky. Znáte ty chvíle?

Přidejte se.

Napište nám na info@prirustek.cz

Monika SemotánováPřírůstek teprve klíčí a hledá svá působiště. Veškerá práce spojená s ním probíhá po nocích a ve volném čase. Máme spoustu plánů, jak přírůstek dál rozvíjet. Budete-li chtít naši činnost podpořit, kontaktujte nás. Lepšímu fungování mohou přispět nejen finanční příspěvky, ale také navázání nových kontaktů, propagace myšlenky, tisk informačních materiálů, služby programátora, pomocné ruce i hlavy a mnoho dalšího.